NAPRAFORGÓ KISVIRÁG ALAPÍTVÁNY

Az Alapítvány céljai: óvodák, családi bölcsődék támogatása, munkavállalók a munkaerő piacon való sikeres részvételének oktatása, gyermek fejlesztés, támogatás.

NAPRAFORGÓ KISVIRÁG ALAPÍTVÁNY

 

SZERVEZETI ÉS MŰKÖDÉSI SZABÁLYZATA

 

 

A Napraforgó Kisvirág Alapítvány Szervezeti és Működési Szabályzatát – összhangban az Alapítványnak a Fővárosi Bíróságnál nyilvántartásba vett Alapító Okiratával, valamint az Alapítvány ügyrendjével – Az Alapítvány Kuratóriuma az alábbiakban állapítja meg.

 

 

I.

ÁLTALÁNOS RÉSZ

 

Az Alapítvány neve:                                                                          Napraforgó Kisvirág Alapítvány

 

Az Alapítvány székhelye:              1141 Budapest, Szilágysomlyó u. 46/a.

 

Alapításéve:                                                                                   2009

Az Alapítvány bankszámlaszáma:        11600006-00000000-40504182

Az Alapítvány nyilvántartási száma:                                          11049  

Célja szerinti besorolás:                                      oktatási tevékenység   

Az Alapítvány nyilvántartásba vételéről rendelkező jogerős bírósági határozat száma, kelte:                        PK.61189/2009/2, 2010. 02. 25.

 

Az Alapítvány induló vagyona: egyszázötven ezer forint

 

II.

AZ ALAPÍTVÁNY CÉLJA

 

A gyermekek testi és szellemi, lelki fejlődésének elősegítése. Családi napközik, óvodák támogatása, amely a hét év alatti gyermekek napközbeni ellátását szolgálja, és magában foglalja a gyermekfelügyelet, játszóház, óvoda, foglalkozás (képesség- és készségfejlesztés, idegen nyelv oktatás) tevékenységeket, az 1997. évi XXXI. Tv. 146. § (1) bekezdésére tekintettel a szülők által fizetett térítési díj ellenében vagy térítésmentes szolgáltatás keretében, ezzel is segítve a gyermekek fejlődését, nem utolsó sorban pedig a gyermekek szüleinek elhelyezkedését/visszatérését a munkaerőpiacra. Elsősorban az édesanyák munkaerőpiacon történő elhelyezkedését, és ezzel az alapítvány kifejezett jelleggel segíti a 2011. évi CLXXV. törvényben meghatározott közhasznú tevékenységeket, mely lentebb felsorolásra is kerül. Ezen körben a családsegítés és szociális tevékenység egyértelműen meghatározható, az édesanya újbóli elhelyezkedésének pozitív hatása a család egységére vonatkozóan akár 4, 6, vagy 8 órás munkavégzés keretében, mely cél az alapítvány tevékenysége nélkül egyáltalán, vagy csak korlátozott mértékben érhető el.

 

A nevelés és oktatás terén a családi napközik és óvodák által végzett aktív foglalkozások, melyek nem kizárólag a gyermek felügyeletében, megőrzésében nyilvánulnak meg, egyértelműen meghatározható a képességfejlesztés tevékenysége, mely körben nem kizárt a gyermekek esetleges idegen nyelvű oktatása is, mely a közoktatást szolgáló tevékenység egyértelmű megjelenési formája.

 

A családsegítés, nevelés, oktatás és képességfejlesztés keretein túl nyilvánvalóan a gyermek- és ifjúságvédelem is szerepet kap a családi napközik és óvodák támogatása körében, mely esetben az alapítvány célja nyilvánvalóan azon családi napközik és óvodák támogatása, mely tevékenysége során hangsúlyt fektet az előbb meghatározott gyermek- és ifjúságvédelmi szerepére, mely esetben az adott intézmény a megőrzésen és képességfejlesztésen túl a gyermek fejlődése érdekében kapcsolatot tart a gyermek szüleivel, elősegíti a gyermek egészséges fejlődését.

Családi napközi működtetéséhez felkészítő tanfolyam keretében felnőtt képzés, valamint más tanfolyamok folytatása, amely a sikeres munkaerő piaci elhelyezkedést segíti elő.

 

A Napraforgó Kisvirág Alapítvány közhasznú szervezetként tevékenysége során olyan tartós közérdekű célokat szolgál, közfeladatokat lát el, amelyről törvény, vagy törvényi felhatalmazás alapján más jogszabály rendelkezése szerint, valamely állami szervnek, vagy helyi önkormányzatnak kell gondoskodnia. A tevékenységének és gazdálkodásának főbb adatai nyilvánosak, azokat saját honlapján nyilvánosságra hozza.

 

Az Alapítvány a 2011. évi CLXXV. törvényben meghatározott alábbi közhasznú tevékenységeket végzi:

-          Nevelés és oktatás, képességfejlesztés, ismeretterjesztés

-          szociális tevékenység, családsegítés

-          gyermek- és ifjúságvédelem,

-          közoktatást szolgáló tevékenység

-          közérdekű rendezvények, sportesemények szervezése.

 

Az Alapítvány egyéb feladatait az 1997. évi CLVI. törvényben, valamint az Alapítvány tevékenységére vonatkozó mindenkori hatályos jogszabályokban foglaltak szellemében, valamint a rendelkezésre álló feltételeknek megfelelően a Napraforgó Kisvirág Alapítvány kuratóriuma (a továbbiakban: Kuratórium) határozza meg.

 

III.

AZ ALAPÍTVÁNY JOGÁLLÁSA ÉS JELLEGE

 

Az Alapítvány jogállása: a Napraforgó Kisvirág Alapítvány (továbbiakban: Alapítvány)  önálló jogi személy.

 

Az Alapítvány alapítói: Varga Zoltán, Barabás Mihályné– az Alapító Okirat módosítása, valamint a Kuratórium tagjainak kijelölése kivételével – gyakorolják az alapítókat megillető jogosultságokat.

 

Az Alapítvány jellege: az Alapítvány nyílt.

 

Az Alapítvány váltót, illetve más hitelviszonyt megtestesítő értékpapírt nem bocsáthat ki.

 

Az Alapítvány nyilvántartásaira a Számviteli törvényben illetve az Alapítvány Számvitel Politikájában meghatározott könyvvezetési szabályokat kell alkalmazni. Az alapítvány pénzkezelésére vonatkozó előírásait a Pénzkezelési szabályzat tartalmazza.

 

Az Alapítvány közvetlen politikai tevékenységet nem folytat, szervezete pártoktól független és azoknak anyagi támogatást nem nyújt,illetve azoktól támogatást nem kap, továbbá országgyűlési és önkormányzati képviselőjelöltet nem állít, és nem támogat.

 

IV.

AZ ALAPÍTVÁNYI VAGYON FELHASZNÁLÁSÁNAK MÓDJA

 

Az Alapítvány vagyona az Alapítók által felajánlott 150.000.- Ft, azaz egyszázötvenezer forint, melyből Barabás Mihályné (szül.: Varga Piroska Erzsébet) 1141 Budapest, Fischer István u. 130. II/5. szám alatti lakos alapító 75.000.- Ft, Varga Zoltán 1149. Budapest, Pósa L. u. 61. szám alatti lakos alapító 75.000.- Ft összeget bocsát az Alapítvány rendelkezésére. Ezen összeget az Alapítók az Alapítvány nevére megnyitandó bankszámlájára befizették.

 

Az alapítvány céljainak bővítése érdekében az alapítók újabb alapítói vagyon felajánlását határozták el, 150.000.-Ft, azaz egyszázötvenezer forint összegben, melyből Barabás Mihályné alapító újabb 75.000.-Ft, Varga Zoltán alapító szintén újabb 75.000.-Ft összeget bocsát az alapítvány rendelkezésére. Ezen összeget az alapítók az Alapítvány nevén lévő bankszámlára befizették.

 

Az Alapítvány céljainak megvalósítására induló vagyon, annak hozadékai, a közadakozásból befolyó összegek, valamint az Alapítvány bevételei (támogatások, vállalkozásból származó nyereség, stb.) felhasználhatók. Az Alapítvány gazdálkodása során elért eredmény nem osztható fel.  Az Alapítvány gazdálkodása során elért eredményét visszaforgatja az Alapító Okiratban foglalt tevékenységekre. Az Alapítvány kuratóriuma az alapítványi vagyont pályázat útján, vagy egyéni elbírálás alapján használhatja fel.

 

Az Alapítvány – amennyiben az a céljait nem veszélyezteti – közhasznú céljainak megvalósítása

érdekében vállalkozási tevékenységet is folytathat. Az induló vagyon és a gazdálkodás eredménye

(kamata, befektetések, vállalkozások jövedelme) nem osztható fel, az csak az Alapítvány céljaira, az

alapító okiratban meghatározott célokra fordítható.

 

V.

Az Alapítvány forrásai

 

-          az alapítványi célra fordított vállalkozásokból származó eredmény

-          az alapítványhoz csatlakozó felajánlása

-          az egyéb forrásból származó bevételek és az alapítványi célokat szolgáló kiadások különbözete

-          az Alapítók további hozzájárulásai

-          az államháztartás alrendszereiből, vagy más adományozótól közhasznú célra, vagy működési költségek fedezésére kapott támogatás, illetve adomány

-          a szervezet eszközeinek befektetéséből származó bevétel

-          egyéb, más jogszabályokban meghatározott bevétel.

 

VI.

Az Alapítvány költségei

 

-          a közhasznú tevékenység érdekében felmerült közvetlen költségek (ráfordítások, kiadások)

-          az egyéb, cél szerinti tevékenység érdekében felmerült közvetlen költségek (ráfordítások, kiadások)

-          a vállalkozási tevékenység érdekében felmerült közvetlen költségek (ráfordítások, kiadások)

-          az alapítvány által más nonprofit szervezet (pl. alapítvány, non profit Kft. stb.) részére fizetett támogatási összeg.

VII.

AZ ALAPÍTVÁNY KEZELŐ SZERVEI

 

VII.1.     Az Alapítvány kezelő szerve (a Kuratórium)

 

VII.1.1. A Kuratórium jogállása

 

Az Alapítvány kezelő szerve és képviselője a Kuratórium.

 

A Kuratórium tagjait az Alapítók jelölik és nevezik ki határozatlan időtartamra, s a visszahívás joga is az Alapítókat illeti meg. Az Alapítók közeli hozzátartozói (Ptk. 685. §) nem lehetnek a Kuratórium tagjai.

 

Az Alapítvány kurátora más személyt nem bízhat meg a képviseletével.

 

Az Alapítvány Kuratóriuma – a hatályos jogszabályok és a jelen alapító okirat keretei között – meghatározott ügyrend szerint végzi a tevékenységét.

 

Az Alapítvány biztosítja a Kuratórium működéséhez legszükségesebb személyi és tárgyi feltételek anyagi fedezetét.

 

VII.1.2. Az Alapítvány vezetése

 

Az Alapítvány vezetését

a)      az Alapítvány Kuratóriumának elnöke,

b)      az Alapítvány Kuratóriuma látja el.

 

A Kuratórium az Alapítvány legfőbb szerve. A Kuratórium minimum három, maximum kilenc tagból áll, melynek tagja az elnök is.

 

A vezető szerv határozathozatalában nem vehet részt az a személy, aki, vagy akinek közeli hozzátartozója (Ptk. 685. § b), élettársa (a továbbiakban együtt: hozzátartozó) a határozat alapján

 

a)            kötelezettség, vagy felelősség alól mentesül, vagy

b)           bármilyen más előnyben részesül, illetve a megkötendő jogügyletben egyébként érdekelt. Nem minősül előnynek a közhasznú szervezet cél szerinti juttatásai keretében a bárki által megkötés nélkül igénybe vehető nem pénzbeli szolgáltatás, illetve a társadalmi szervezet által tagjának, a tagsági jogviszony alapján nyújtott, létesítő okiratnak megfelelő cél szerinti juttatás.

 

VII.1.3. Az Alapítvány Kuratóriumának döntési jogköre

 

A Kuratórium kizárólagos hatáskörébe tartozik:

-              az Alapítvány vagyonának kezelése, amely kiterjed minden olyan intézkedésre, amely a vagyon használatát, hasznosítását, megőrzését és gyarapítását segíti elő.

-              Az alapítványi vagyonból a saját működési körébe is befektethet, s azt – elsődlegesen befektetési céllal – másutt is felhasználhatja.

-              Dönt az Alapítványhoz csatlakozási ajánlat elfogadásáról. Amennyiben a csatlakozási ajánlat feltételei az alapítványi célok kiegészítését, a kedvezményezettek körének kiszélesítését eredményezné, az ajánlatot kizárólag abban az esetben fogadhatja el, ha az az eredeti célokat nem sérti, vagy veszélyezteti. Az ajánlat elfogadását az elnök írja alá.

-              Az alapítványi célok értelmezése. Az értelmezés elvi jellegű lehet, s az az Alapító okirat mellékletét képezi.

-              Az alapító taggá nyilvánítás joga.

-              Az alapítványi javak felhasználásának mértéke és sorrendjéről döntés.

-              Az éves beszámoló elfogadása.

-              A közhasznúsági jelentés elfogadása, melybe bárki betekinthet.

 

VII.1.4. A Kuratórium ellenőrzési jogköre

 

A Kuratórium ellenőrzési jogköre:

a)      ellenőrizheti és ellenőriztetheti a hozzá benyújtott pályázatokban közölt tények és adatok helyességét, továbbá a pályázati programok megvalósulását;

b)      folyamatosan ellenőrzi a tulajdonában lévő vagyon összetételét, a működéssel kapcsolatos feladatok végrehajtását.

 

VII.1.5. Az Alapítvány képviselete

 

Az Alapítvány önálló, általános képviseletére a Kuratórium elnöke jogosult. Az Alapítvány nevében a Kuratórium elnöke jogosult írásos szerződést vagy megállapodást kötni, ilyet aláírni. A kuratórium külön határozhat arról, hogy a támogatásokkal kapcsolatos szerződéseket, mely kuratóriumi tag jogosult aláírni, ugyan ez vonatkozik az alkalmazotti munkaszerződésekre is.

 

VII.1.6. A Kuratórium működése

 

A Kuratórium tagjait az elnök – a napirendi pontok feltűntetésével – legalább tíz nappal korábban e-mail útján hívja össze.

 

-              Az ülések nyilvánosak.

-              A Kuratórium szavazóképes, ha a tagok egyszerű többsége megjelent.

-              Amennyiben a Kuratórium nem határozatképes, az elnök a megismételt ülést legalább 8 napon túl, de 30 napon belül – azonos napirendi pontokkal – ismételten összehívja. A megismételt kuratóriumi ülés határozatképes, ha a tagok egyszerű többsége megjelent.

-              A döntéseket nyílt szavazással, egyszerű szótöbbséggel hozza meg,

általában kézfelnyújtással hozza. Szavazategyenlőség esetén az elnök szavazata

dönt.. Az éves beszámoló és a közhasznúsági jelentés elfogadásához

háromnegyedes szavazati arány szükséges. A szavazásnál figyelemmel

van a 2011. évi CLXXV. törvényben írt korlátozásokra. A Kuratórium

jelenlévő tagjainak 2/3-a indítványára (teljes létszám esetén 3 fő) bármely

döntést titkos szavazással kell meghozni.

-               A Kuratórium ülései nyilvánosak.

Az Alapítvány Kuratóriuma zárt ülést csak az alábbi esetekben, a kuratóriumi tagok 2/3-ának (teljes létszám esetén 3 fő) szavazata mellett rendelhet el:

 

-        ha a nyilvános ülés tartása sérti a személyiségi jogokat,

-        ha a Kuratórium az Alapítvány üzleti titokkörébe tartozó kérdésben határoz.

 

Az üzleti titkot kizárólag az Alapítvány által folytatott vállalkozási tevékenységhez kapcsolódó minden olyan tény, információ, megoldás vagy adat képezheti, amelynek titokban maradásához az Alapítványnak méltányolható érdeke fűződik, és amelynek titokban tartása érdekében a Kuratórium szükséges intézkedéseket megtette.

 

Nem sorolhatóak az üzleti titok körébe az olyan tények, információk, megoldások vagy adatok, melyek

-        jogszabályi előírás vagy az Alapítvány Alapító Okiratának rendelkezései folytán nyilvánosak,

-        Az Alapítvány cél szerinti juttatásaival összefüggésben keletkeztek.

 

A Kuratórium a zárt ülésen hozott döntéseket is köteles nyilvánosságra hozni.

 

-              A Kuratórium határozatainak végrehajtása, az Alapítvány működtetése a Kuratórium ülései között az elnök feladata.

-              A Kuratórium tagjainak 10 (tíz) %-a jogosult a Kuratórium elnökénél írásban – az ok megjelölésével – kezdeményezni az Alapítvány Kuratóriumának összehívását. A tagokat – a napirend pontos megjelölésével – írásban, a gyűlés időpontját megelőzően legalább 10 nappal értesíteni kell.

-              A Kuratórium üléseiről jegyzőkönyvet kell készíteni, melyet valamennyi jelenlévő tagja aláír. A Kuratórium elnöke nyilvántartást vezet a Kuratórium határozatairól. A jegyzőkönyvnek tartalmaznia kell a szavazás idejét, helyét, módját, a szavazatok arányát (a nemmel szavazók név szerinti felsorolását), a döntés tartalmát. A határozatokról az érintett személyeket 15 napon belül írásban kell értesíteni. A határozatok nyilvánosak.

-              A Kuratórium elnöke minden év január hó 30. napjáig köteles beszámolni a Kuratóriumnak az előző évben végzett tevékenységről.

-              A Kuratórium elnöke minden hónap első hétfőjén fogadóórát tart. A fogadóóra időpontját, az Alapítvány működésének, szolgáltatásának igénybevételi módját évente egy alkalommal az Alapítvány honlapján közlemény formájában közzéteszi. A fogadóórán lehetőséget biztosít arra, hogy a keletkezett iratokba bárki betekinthessen.

-              Az Alapítvány szolgáltatásainak igénybevételi módjáról az Alapítvány honlapján rendszeresen tájékoztatást ad, a működésről rendszeres beszámolót közöl.

-              A Kuratórium elnöke intézkedik, hogy a Kuratórium határozatai és közhasznúsági jelentése az alapítvány honlapján közlemény formájában közzétételre kerüljön.

 

Eseti meghívottakként tanácskozási joggal vehetnek részt a Kuratórium ülésein – a vonatkozó napirend pontjainak megvitatásán – azok a személyek, akiket az adott napirendi pont érint.

 

VII.1.8. A Kuratórium tagjainak jogai és kötelessége

 

A Kuratórium tagjának joga van:

a)      a Kuratórium nyílt vagy zárt ülésein részt venni;

b)      a Kuratórium ülésein szavazatával dönteni;

c)      a Kuratórium ülésein a vita keretén belül véleményét kifejteni;

d)      a Kuratórium ülésein a Kuratórium elnökéhez kérdést intézni. Az érintett a   kérdésre saját döntése alapján szóban azonnal vagy 15 napon belül írásban köteles válaszolni;

e)      a kuratóriumi ülésre önálló napirendi pont felvételére indítványt tenni;

f)        a kuratóriumi ülésen titkos szavazásra – amennyiben a vonatkozó szabályok teljesülnek – előterjesztést kezdeményezni;

g)      betekinteni az Alapítvány valamennyi iratába;

h)      saját döntése alapján távol maradni a kuratóriumi ülés azon napirendi pontjának tárgyalásáról, amely bármely, a személyét érintő felvetést, tartalmaz;

i)        lemondani testületi tagságáról, melyet nem köteles indokolni.

 

A Kuratórium tagja köteles a Kuratórium ülésein részt venni, akadályoztatása esetén távolmaradását az ülés megkezdését megelőzően jeleznie kell a Kuratórium elnökének.

 

VII.1.10. A Kuratórium elnökének jogköre és feladatai:

 

A Kuratórium elnökének jogkörének leírását jelen Szabályzat VII.1.5. pontja tartalmazza.

 

A Kuratórium elnökének feladata különösen:

a)      Az Alapítvány önálló képviselete az állami és magán szervek és szervezetek, az Alapító, valamint a sajtó előtt;

b)      a Kuratórium üléseinek előkészítése, valamint összehívása és az ülések levezetése;

c)      a Kuratórium működésének irányítása, a feladatok meghatározása és koordinálása;

d)      a Kuratórium által alkalmazott munkatársak felett az egyéb munkáltatói jogok gyakorlása (a munka irányítása és ellenőrzése).

 

A Kuratórium tagjai tevékenységük során felmerülő és igazolt költségeik megtérítésére a Kuratórium előzetes beleegyezésével jogot formálhatnak.

 

VII.1.11. A Kuratórium által létrehozott bizottságok

 

A Kuratórium döntése szerint hozhat létre tagjaiból bizottságot általában egy bizonyos feladat ellátása vagy cél megvalósítása érdekében. A bizottságnak legalább 3 tagúnak kell lennie.

 

A Kuratórium az általa létrehozott bizottságokat tetszése szerint ruházhatja fel jogokkal és jogosultságokkal, azonban e jogokat jegyzőkönyvileg rögzíteni kell, és azok nem állhatnak ellentétben a jelen Szabályzatban foglaltakkal.

 

A Kuratórium az által létrehozott bizottságokat tetszése szerint szüntetheti meg, függetlenül a bizottság erre vonatkozó állásfoglalásától.

 

VII.1.12. A Kuratórium ügyrendje

 

A Kuratórium ügyrendjét külön okiratban szabályozza le. 

 

VIII.

AZ ALAPÍTVÁNY GAZDÁLKODÁSÁVAL KAPCSOLATOS EGYÉB RENDELKEZÉSEK

 

A Kuratórium tagjai kötelesek gondoskodni a gazdálkodási terv és döntések végrehajtásáról.

 

Az Alapítvány vagyonának kezelésével kapcsolatos technikai feladatok (pénzügyek, számvitel, adó stb.) ellátásával a Kuratórium külső szervezetet, személyt bíz meg.

 

Az Alapítvány megszűnése esetén az Alapító Okiratban foglaltak szerint kell eljárni.

 

IX.

ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK

 

A jelen Szervezeti és Működési Szabályzat az elfogadás napján lép hatályba.

 

Kelt: Budapest, 2012. január 02.

 

A Szabályzatot az Alapítvány Kuratóriumának 2012. január 05.-én tartott ülése 1/2012 határozati szám alatt elfogadta és megállapította, hogy a jelen szabályzat hatályos.

  

…….………………

a Kuratórium elnöke

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 2
Tegnapi: 22
Heti: 226
Havi: 854
Össz.: 149 035

Látogatottság növelés
Oldal: Alapítványi SZMSZ
NAPRAFORGÓ KISVIRÁG ALAPÍTVÁNY - © 2008 - 2024 - napraforgokisvirag.hupont.hu

A HuPont.hu weblapszerkesztő. A honlapkészítés nem jelent akadályt: Honlapkészítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »